Site Loader

LOCATION

Europa, Polska

Przedsiębiorcy już dawno przestali zachowywać się wyniośle w stosunku do pracowników swojej firmy. Sytuacje, gdy prezes lub dyrektor zarządzający nie odpowiadają na zwyczajowe „dzień dobry” są coraz rzadsze, a gdy się zdarzają, z całą mocą są piętnowane.

W Stanach Zjednoczonych rozwarstwienie zarobków dochodzi już do monstrualnych rozmiarów. Zdarza się, że przeciętny pracownik zarabia rocznie nawet 100 razy mniej niż członek zarządu firmy. Oczywiście wpływ na to mają też dochody z posiadania akcji, czyli dywidendy od zarobionych przez spółkę środków i wysokości zysku, jaka przeznaczona została na wypłatę dla akcjonariuszy.

W Polsce nie ma tak ogromnej różnicy, bo nawet pensje rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych należą do rzadkości. Ale i tak różnica w zarobkach jest ogromna. Mimo tego coraz rzadziej dochodzi do sytuacji, gdy osoby wysoko postawione i dużo lepiej zarabiające traktują „z góry” szeregowych robotników. Rola pracownika w fabryce jest bowiem nie do przecenienia. Minął już bowiem okres zachwytu robotyką, bo szybko okazało się, że nie wszystkie prace mogą wykonać maszyny. Poza tym coraz więcej konsumentów ceni sobie dokładne wykończenie, które zdolny jest zrobić tylko wysoko wykwalifikowany pracownik. Tymczasem prawdziwych fachowców na rynku zaczyna brakować i to w każdej branży.

Jest jeszcze jedna strona medalu. Dzisiejszy goniec za kilka lat może nie zostanie prezesem, ale w wielu firmach wcale nie nastawionych na spełnianie „American Dream” jest całkiem normalna droga awansu, którą przechodzili uznani dziś menadżerowie. Dyrektor gdańskiego oddziału należącej do Agory spółki AMS również początkowo był asystentem w biurze ogłoszeń, potem zwykłym sprzedawcą, ale dzięki swym talentom, wykształceniu i inteligencji, zaszedł na sam szczyt. Takie przypadki można mnożyć i kadra zarządzająca doskonale zdaje sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w wielu pracownikach biur czy fabryk. Nie tylko więc nie wypada ich lekceważyć, ale wręcz warto słuchać porad w kwestiach, które pracujący bezpośrednio przy produkcji czy obsłudze klienta, po prostu znają najlepiej.

Post Author: adminrb27